Aplikacje Android służące do tworzenia notatek.

14:05:00

Tym razem w zamian za długie czekanie – długa notka. Przetestowałam przez ten czas sporo aplikacji, służących do tworzenia własnych notatek i list (to-do lists brzmi bardziej profesjonalnie). Co wyniknęło z tych testów? Na pewno nie przeczytacie tutaj o tym, że Evernote jest najlepszym notatnikiem na świecie, z czym spotkałam się na wielu stronach. Ma też swoje minusy i nie znajdzie się w moim zestawieniu. Wybrałam trzy najciekawsze wg mnie aplikacje, a są to Google Keep, Hashnote oraz Any.do.

Google Keep

Korporacja Google nie spoczywa na laurach. Stworzyła darmowy notatnik Google Keep, który ma niezwykle prosty i ładny interfejs. Po kliknięciu na ikonę uruchamiającą, pojawia się jasne okno. Możemy od razu dodać notatkę lub mieć wgląd do wszystkich, które do tej pory zapisaliśmy. Google Keep oferuje nam dodawanie notek w trybie głosowym. Rozpoznaje naszą mowę i przetwarza ją na tekst. Rozwiązanie niezwykle imponujące, ale wymaga dopracowania.
W panelu tworzenia notatki postawiono na prostotę. Użytkownik może zmienić jej kolor lub wkleić zdjęcie, jako dodatkowy komponent.
Użytkownik ma możliwość wyboru widoku wielokolumnowego lub jednokolumnowego w panelu głównym widoku notatek. Nasze zapiski prezentują się estetycznie w formie kolorowych kwadratów oznaczonych datą edycji. W Google Keep możemy także tworzyć własne listy. Tryb ich tworzenia włączamy za pomocą kliknięcia na jedno pole w menu podręcznym. Google Keep synchronizuje się automatycznie z dyskiem Google. Do naszych notatek mamy zatem dostęp zawsze i wszędzie. :)
Na ekran możemy wstawić jeden z dwóch typów widżetów. Pierwszy to po prostu pasek z poszczególnymi opcjami. Drugi natomiast może być rozszerzony na cały pulpit i zawierać kolorową listę naszych notatek.

PLUSY:
+ prosty i ładny interfejs
+ przetłumaczony na język polski
+ autosynchronizacja z Dyskiem Google
+ możliwość dodania notatki ze zdjęciem
+ możliwość tworzenia list rzeczy do zrobienia

MINUSY:
- brak przypomnień




Hashnote

Sposób prowadzenia notatek, który niedawno zyskał na popularności to kategoryzowanie ich za pomocą wpisywania hasha i nazwy kategorii (np. #zakupy). Hashnote wykorzystuje tą opcję. Przeciągając z lewej strony ekranu na prawą, pojawia się lista kategorii naszych notatek. Możemy je zaznaczać lub odznaczać i kontrolować listę wyświetlanych na ekranie notatek. Dodam jeszcze, że do naszych zapisków możemy dodawać adnotacje w postaci małpy @ (to tzw. mentions). Aby usunąć notatkę, wystarczy przesunąć ją w prawo. Kiedy zniknie z ekranu, będziemy mogli ją jeszcze przywrócić (jeśli usunięcie nastąpiło w ramach pomyłki) lub usunąć trwale. Podobnie jak w Google Keep, aplikacji brakuje możliwości przypominania o wykonaniu danego zadania. Uważam, że  Hashnote nadaje się do tworzenia notatek tekstowych, kiedy zależy nam na czasie zapisania notatki. Interfejs programu nie utrudni nam tego. Pod względem funkcjonalności pozostawia wiele do życzenia. 
Widżet, który możemy umieścić na pulpicie to ciemny pasek, w który możemy wpisać naszą notkę i ikona, na którą klikając szybko uruchomimy program, by zapisać to, na czym nam zależy.

PLUSY:
+ prosty i ładny interfejs
+ ciekawy sposób kategoryzowania notatek
+ sprawnie działający

MINUSY:
- brak przypomnień
- nie przetłumaczony na język polski
- brak możliwości tworzenia list rzeczy do zrobienia




Any.do

Bardziej zaawansowana technicznie – tak mogłabym powiedzieć o aplikacji Any.do, do której przekonało się już wielu użytkowników. Posiada bardzo dopracowany graficznie, lecz prosty interfejs oraz możliwość przypominania, którą również znacząco rozbudowano. Zauważyłam jednak, że na telefonach z gorszym procesorem potrafi porządnie się zaciąć. Może twórcy powinni popracować nad optymalizacją tej aplikacji? W momencie, kiedy użytkownik dodaje przypomnienie, o danej porze pojawia się stosowny komunikat na ekranie głównym telefonu. Z poziomu powiadomienia możemy przejść do poziomu zaplanowania naszego dnia. Any.do potrafi również powiadamiać nas o nieodebranych połączeniach. Użytkownik ma prawo wybrać jedną z dwóch szat graficznych - jasną lub ciemną. Wygląda fantastycznie i działa bardzo sprawnie. Przy pomocy Any.do notatki możemy także udostępniać oraz oznaczać je jako ważne (tzn. dodawać priorytety). Jedyną denerwującą kwestią w przypadku tej aplikacji może być przeciąganie notatek w interesujący nas obszar i dopiero po dokonaniu tego, ustawianie ich daty i często niezbędnego przypomnienia. Myślę, że to jednak marny argument "na nie" w porównaniu do mnóstwa przydatnych opcji, które oferuje nam Any.do.
Any.do oferuje również największy wybór widżetów - od zwykłym pasków z opcjami, które kierują nas do odpowiednich funkcji programu, do rozszerzalnych na cały pulpit widżetów, z których poziomu możemy mieć dostęp do wszystkich naszych notatek.

PLUSY:
+ prosty i ładny interfejs
+ możliwość ustawienia przypomnienia
+ bogactwo opcji
+ bogaty wybór widżetów
+ przetłumaczony na język polski

MINUSY:
- uciążliwe ustawianie przypomnień do notatek
- mało intuicyjna nawigacja




Każdy z Was niech przetestuje i wybierze aplikację, która najbardziej mu się podoba. Do wyboru macie jeszcze chociażby Catch, PRIOR czy Flava. Wszystkie wyżej opisane przeze mnie aplikacje można pobrać bezpłatnie w sklepie Google Play.