Raport z Future3. Agile.

20:03:00

Po długiej przerwie wracam z dawką pozytywnej energii. Dla Was wszystko! ;)

Praca informatyka z pewnością wymaga sporo zaangażowania, więc już teraz zaczynam szukać dla siebie odpowiedniego miejsca. Chodzi o miejsce, w którym będę mogła pracować w miłej atmosferze i zdobyć bezcenną wiedzę dotyczącą wykorzystywanych obecnie najnowocześniejszych technologii. Dzisiaj odwiedziłam gdańskie targi pracy w branży IT - Future3. Nie zabrakło pracodawców, obok których nie sposób przejść obojętnie. Pojawili się: Kainos, Meritum Bank, Lufthansa Systems, Goyello etc. Już przy wejściu wszyscy uczestnicy otrzymali smycz z podpiętym mini-katalogiem, dotyczącym poszczególnych stoisk. Stoiska, bogato wyposażone w gadżety, zachęcały do zatrzymania się i porozmawiania z pracownikami poszczególnych firm. Czego się dowiedziałam?

Większość pracodawców nie organizuje programów stażowych. Dlaczego? Bo to nieopłacalne? Trudno znaleźć jednoznaczną odpowiedź na to pytanie. Na targi pracy przychodzą nie tylko studenci, ale także ludzie po czterdziestce. Wszyscy szukają pracy. Podstawowym wymogiem na większości ogłoszeń jest doświadczenie, najlepiej dwuletnie. Rozumiem teraz, dlaczego osobom między dwudziestym siódmym a trzydziestym piątym rokiem życia najłatwiej znaleźć pracę. Świeżo upieczeni absolwenci uczelni wyższych są odrzucani z powodu braku doświadczenia, a ludzie po czterdziestce są już zbyt "wiekowi" - postrzegani są jako mało kreatywni i zamknięci na pracę wśród najnowszych technologii. Jawna dyskryminacja.

Z targów wróciłam z lekkim niedosytem. Pozytywne wrażenia zostały przełamane nutką goryczy. Czy uda mi się znaleźć pracę? Z bólem serca muszę przyznać, że po prostu tego nie wiem. Warto jednak już zacząć troszczyć się o swoją przyszłość. :)



W związku z Future3, chciałabym Wam przybliżyć nieco metodologię Agile, która ma znaczący wpływ na środowisko pracy. O co tak właściwie chodzi?

Komunikacja w zespole wytwórczym to podstawa funkcjonowania Agile. Projekty realizowane są iteracyjnie. Stworzony projekt wyróżnia się brakiem błędów na rzecz ograniczenia funkcjonalności. Dla kogo ten cały Agile? Dla zgranych, małych zespołów, w których istnieje możliwość łatwej komunikacji między członkami zespołu. Zalety Agile to przede wszystkim możliwość uniknięcia dużej ilości dokumentacji oraz możliwość łatwiejszego zrozumienia pewnych zagadnień, co pozwala zoptymalizować ryzyko w projektach o krótkim czasie wykonania. Istnieje również lista postulatów nazwana Agile Manifesto. Oto jej założenia:
  • szybkość wytwarzania oprogramowania = zadowolenie klienta;
  • oprogramowanie działające jest dostarczane klientowi okresowo, dzięki czemu klient może na bieżąco monitorować zmiany i funkcjonalności wprowadzone do systemu;
  • podstawowa miara postępu to działające oprogramowanie;
  • oprogramowanie powinno być pozbawione błędów, a późniejsze zmiany w specyfikacji nie wpływają destrukcyjnie na proces wytwarzania go;
  • elementem istotnym w procesie wytwarzania oprogramowania jest bliska współpraca między biznesem a deweloperem;
  • podstawą wytworzenia doskonałego oprogramowania jest komunikacja między członkami zespołu oraz prostota projektu;
  • szczególna uwaga skierowana na aspekty techniczne oraz design;
  • zespoły same zarządzają wykonywaną pracą;
  • regularna adaptacja do zmieniających się wymagań.
Świat opiera się na technologii.

Czekam na Wasze komentarze.

.madebytechnology.